Laminált padló: minden, amit tudnod kell róla.

A laminált padló napjaink egyik legnépszerűbb padlóburkolata, amely kiváló ár-érték aránnyal, könnyű telepíthetőséggel és széles választékkal rendelkezik. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a laminált padlók jellemzőit, előnyeit és a különböző helyiségekben való alkalmazhatóságát.

A laminált padló felépítése és jellemzői

A laminált padló több mint 90%-a környezetbarát faőrleményből készült hordozóanyag (HDF), amelyre egy dekoratív réteg kerül. Ez a dekorréteg UV-álló, színtartó és impregnált, amelyet egy melamingyantás védőréteg óv a kopástól és karcolódástól. A szendvics szerkezetű padlólap alján szintén melaminos réteg található.

laminált padlók vastagsága általában 6-12 mm között mozog, ami alacsony beépítési magasságot eredményez. Ez különösen előnyös felújítások során, amikor fontos szempont a burkolat magassága. A padlólapok tökéletesen, hézagmentesen fektethetők, nincs szükség fugára vagy felületi kezelésre, lakkozásra.

Kiemelkedő tulajdonságai közé tartozik a magas kopásállóság és karcállóság – még a cigaretta parázs sem hagy nyomot rajta, és ellenáll a tűsarkú cipőknek, valamint a háztartási oldószereknek is. Fontos megjegyezni, hogy a laminált padlónak nem létezik kültéri változata, kizárólag beltérben alkalmazható.

Milyen helyiségbe milyen laminált padló ajánlott?

A laminált padlók kopásállóságát az AC (Abrasion Criteria) osztályozással és az európai EN 13329 szabvány szerinti besorolással jelölik, amely segít a megfelelő típus kiválasztásában.

Háló- és gyermekszobákba: Alacsonyabb kopásállóságú (AC2, AC3 osztályú) laminált padló is megfelelő, mivel ezekben a helyiségekben kevesebb szennyeződés és igénybevétel éri a padlót.

Konyhába, étkezőbe és nappaliba: Magasabb kopásállóságú (AC3, AC4 osztályú) laminált padlót érdemes választani a nagyobb igénybevétel miatt. Konyhába mindenképpen 7 mm-nél vastagabb lapvastagságú és legalább 31-es kopásállóságú típust javasolt választani.

Irodahelyiségekbe és nagyforgalmú ügyfélvárókba: Kizárólag az erre a célra kialakított, erős kopásállósági osztályba (AC4, AC5) sorolt laminált padlók alkalmasak.

Az AC osztályozás mellett az európai szabvány szerinti jelölésekkel is találkozhatunk:

  • 21-23-as osztály: otthoni használatra (alacsony, közepes, magas igénybevétel)
  • 31-33-as osztály: kereskedelmi használatra (alacsony, közepes, magas igénybevétel)

Laminált padló a konyhában – jó választás?

A modern technológiáknak köszönhetően a legtöbb laminált padló már alkalmas konyhai felhasználásra is. Sőt, ma már léteznek kifejezetten vízálló laminált padlók, amelyeket akár fürdőszobában is lehet használni.

A laminált padló előnyei a konyhában:

  • Kopás- és karcálló felülete ellenáll a mindennapi használatnak
  • A padlólapok szorosan kapcsolódnak, így a kiömlött folyadék nem okoz azonnal problémát (de célszerű minél hamarabb feltörölni)
  • Egységes burkolatot biztosít, ha a konyha egy légtérben van az étkezővel vagy nappalival
  • Gyors és egyszerű telepítés, akár a meglévő padlóra is lerakható

A konyhában a laminált padló tisztítása egyszerű: többnyire elég egy száraz tisztítás törlőronggyal, esetenként enyhén nedves törlőronggyal vagy alaposan kicsavart felmosó ruhával. A súrolás kerülendő, mivel a laminált padló felületén a szennyeződések nem tapadnak meg.

Laminált padló és padlófűtés

A laminált padló vastagsága (6-12 mm) miatt padlófűtésre is tökéletesen alkalmas. Melegvizes padlófűtés esetén biztonsággal használható, azonban elektromos padlófűtésnél nem ajánlott az erős átmelegedés miatt, mivel 28°C fok felett a laminált padló károsodhat.

Telepítési tudnivalók

A laminált padló fektetése rendkívül egyszerű a click rendszernek köszönhetően. Néhány fontos szempont a telepítés során:

  • Ajánlott minden korábbi padlóburkolatot eltávolítani, és teljesen sík, víz- és pormentes, sima aljzatra fektetni a laminált padlót
  • Az aljzat nedvességtartalma 2% alatt kell legyen (CM készülékkel mérhető)
  • Szükséges a párazáró fólia és a lépészaj-csökkentő alátét használata
  • A laminált padlót lerakás előtt legalább 48 órán át érdemes a burkolandó helyiségben tárolni, hogy átvegye a szoba hőmérsékletét

Fontos megjegyezni, hogy a laminált padló leragasztása kifejezetten ellenjavasolt, mert a jótállás érvényét veszti.

Ápolás és tisztítás:

A laminált padló könnyen tisztítható porszívózással és makacs foltok esetén nedves ruhával való feltörléssel. Néhány fontos tudnivaló:

  • A napi ápolás gyakorlatilag a kosz eltávolítását jelenti egy száraz törlőronggyal
  • Intenzívebb tisztításhoz használható enyhén nedves törlőrongy
  • Tisztítószerként a kifejezetten laminált padlókra kifejlesztett szereket ajánljuk
  • A laminált padló felülete karcálló, de nem karcmentes, ezért érdemes lábtörlőt használni a bejáratnál és a bútorok lábait megfelelő védelemmel ellátni

A laminált padló kiváló választás lehet otthonunk vagy irodánk padlóburkolatához. Tartóssága, kopásállósága, könnyű tisztíthatósága és széles színválasztéka miatt rendkívül népszerű. A megfelelő kopásállósági osztály kiválasztásával és a szakszerű lerakással hosszú évekig élvezhetjük a laminált padló előnyeit.

A Dreamstore széles választékban kínál különböző kopásállóságú és mintázatú laminált padlókat, amelyek között biztosan megtalálod az otthonodba illő típust. Kérdés esetén fordulj bizalommal szakértő kollégáinkhoz!