A ragyogó fehérség titka: így válassz mosószert a fehér ruhákhoz!

Ismerős az érzés, amikor a kedvenc fehér ruhádra ránézel, és feltűnik, hogy már nem is teljesen fehér, mi több, elvesztette az újonnani ragyogását? Sajnos az idő, a gyakori mosás és a nem megfelelő mosószerek is meg fognak látszódni a kedvenc darabjainkon is. Viszont nem kell megbarátkoznod az elsárgult vagy a megszürkült ruhákkal, hiszen van megoldás a megelőzésre!

Most bemutatjuk, hogy hogyan is tudsz a leghatékonyabban fellépni a fehér ruhák ragyogásának megőrzésének érdekében és hogyan válassz mosószert fehér ruhákhoz!

Összetevők? Tudod, hogy pontosan mivel is mosol?

  • Optikai fehérítés: Ezek a kémiai anyagok a fehérítő hatásukat nem konkrétan a ruha anyagágnak az elszíneződésének oldásával, hanem a fényvisszaverő tulajdonságukkal érik el. Rövid távon látványos és hatásos, viszont a használatukat nem célszerű túlzásba vinni, mivel ellenkező hatást fognak kiváltani.
  • Enzimek: A foltok és a szennyeződések elleni küzdelem hatásos elemei, viszont hosszabb távon elszürkülnek tőlük a fehér ruhák.
  • Folttisztító só: Más nevén a nátrium-perkarbonát, köszönhetően annak, hogy egy aktív oxigénes vegyület, hatékonyan és kíméletesen küzd meg a szennyeződésekkel és foltokkal. 

Így előzheted meg a nem kívánt sárgulást és szürkülést!

  • Fehéret a fehérrel, színeset a színessel: A fehér ruhákkal ellentétben a legtöbb anyag színét különböző kémiai vagy fizikai színező anyagokkal érik el, amelyek könnyen kioldódva a fehér ruhák szürkülését okozzák.
  • Ne forraljuk a ruháinkat: A szimpla hétköznapi szennyeződések (pl. izzadság) eltávolításához nincs szükség 60-90°C-os programra. Ráadásul a forró víz még roncsolhatja is a ruhák anyagát, így sárguláshoz vezet.
  • Ne felejtsük el, hogy a mosószer az egy koncentrátum: Több mosószer ≠ hatékonyabb mosás. Sőt, nemcsak hogy nem mos jobban, hanem nehezebben is öblítődik ki, ami szürküléshez vezethet. 
  • A legtermészetesebb szárítás: Ha van lehetőségünk, a fehér ruhákat napon szárítsuk, ugyanis a napfény magában is rendelkezik már fehérítő hatással.

Viszont ne hagyjuk figyelmen kívül a különböző szövettípusokat sem!

  • Pamut: A pamut anyagú fehér ruhák közkedveltek, hiszen amellett hogy strapabírók, még kényelmesek is. Lehet magasabb hőmérsékleten is mosni, azonban enyhébb foltok esetén inkább az alacsonyabb hőfokú programokat válasszuk.
  • Len: Közismert, hogy tartós és lenge, kifejezetten nyári anyag, de érzékeny a magas hőmérsékletre; szinte kivasalhatatlanul összegyűrödhet, összehúzódhatnak szálai és akár szakadhat is.
  • Gyapjú és selyem: Ezeket a ruhákat a legnagyobb odafigyeléssel kézzel vagy kímélő programmal mossuk. Nagyon érzékeny, kényes anyagok, hosszú távon az alacsony hőmérsékletű mosás, lassú szárítás és a fehérítőszerek kerülése javasolt.

A legtöbb, piacon fellelhető mosószer nemcsak hogy a környezetet és a ruháidat is roncsolhatja, hanem még a bőrödet is irritálhatja. Szerencsére ma már több alternatívát is fellelhetünk. Kiemelendők ilyen tekintetben a növényi alapú Ökosheet mosólapok, amelyek kímélik a ruhák anyagát, hatékonyan tisztítanak, sőt, mivel természetes alapanyagokból készül, még a bőrünkhöz is kíméletesek.

Eljött az ideje, hogy a mosásban is tudatos legyél és kiiktasd a hétköznapjaidból az irritáló vegyi anyagokat! Válassz inkább természetes alternatívákat, és őrizd meg a fehér ruháid ragyogását!